Kominy ceramiczne i pustaki z keramzytu
Dlaczego keramzyt? PDF Drukuj

keramzyt surowy materiał


KERAMZYT posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne (ściana z keramzytu o grubości 15 centymetrów izoluje w równym stopniu, co ściana z cegły o grubości pół metra) i termokumulacyjne dzięki małej gęstości nasypowej i stosunkowo niewielkiej nasiąkliwości.

Jest materiałem obojętny chemicznie, bezwonny, posiada wysoką izolacyjność cieplną, odporność na czynniki chemiczne i atmosferyczne oraz grzyby, owady i gryzonie. Jest materiałem pozbawionym związków palnych, mrozoodpornym, posiada małą nasiąkliwość i szybko oddaje wilgoć.

W wyrobach systemu Optiroc Blok keramzyt stanowi 70-90% surowca. Pozostałe składniki to cement, pigment, i sporadycznie piasek. Wyroby Systemu zaliczane są do grupy wyrobów z betonów lekkich. Keramzytobeton to jeden z najlżejszych materiałów konstrukcyjnych. Gęstość materiału, z którego wykonane są wyroby w zależności od wyrobu wynosi 600-1100 kg/m3. (1400 kg/m3 przy wyrobach akustycznych ) Mury systemu są najczęściej dwukrotnie lżejsze niż mury z innych wyrobów (ceramiki i betonu).

Wysycha natychmiast:

O pozytywnych walorach tego materiału można przekonać się w bardzo prosty sposób. Wystarczy przez pustak keramzytobetonowy przelać butelkę wody. Pozostawić go na zewnątrz i obserwować jego wysychanie. Już po kilkunastu minutach widać efekty wysychania a po 2-3 godzinach pustak staje się całkowicie suchy. Próbę taką można wykonać równolegle sprawdzając inne materiały służące do budowy ściany.

Tańsza podłoga:

Wykonanie izolacji keramzytowych pod posadzkę jest bardzo proste, a dodatkowo cena jest o wiele niższa od ceny tradycyjnych izolacji na styropianie czy wełnie. W przypadku podłóg na gruncie jedna warstwa wysypanego keramzytu zastępuje trzy warstwy z rozwiązania tradycyjnego. (20-25 cm warstwa keramzytu staje się jednocześnie; wyrównującą podsypką piaskową, warstwą podłoża betonowego i izolacją termiczną).