Kominy ceramiczne i pustaki z keramzytu
Obudowy komina PDF Drukuj
Postawienie tradycyjnego ceglanego komina wymaga sporych umiejętności i doświadczonej ekipy, oraz dobrej jakości pełnej cegły ceramicznej. Pamiętajmy, że musi to być konstrukcja wymagająca bardzo solidnego fundamentu niezależnie od tego, czy komin będzie wbudowany w ścianę, czy wolnostojący. Jego  Należy też pamiętać  kilku ważnych zasadach:
Przewód kominowy powinien trzymać pion.
Tradycyjny komin musi byś szczelny: trzeba zwracać baczną uwagę na na połączenia tworzących go elementów: kotła, przewodu kominowego i łączącego ich czopucha.
Przewód kominowy musi mieć zachowaną tzw. efektywną wysokość ( z kotła gazowego 4metry, a  z olejowego 5metrów).
Przekrój przewodów spalinowych i dymowych nie może się zmniejszać na całej długości.

Jak widać postawienie tradycyjnego komina nastręcza sporych trudności. Dlatego  idealnym rozwiązaniem jest stworzenie systemu kominowego z prefabrykowanych elementów, którego budowa przypomina stawianie konstrukcji z klocków.
Głównym atutem systemów  jest możliwość tworzenia zwartych i tanich wielokanałowych systemów kominowych spełniających wymogi norm budowlanych, wentylacyjnych i pożarowych.

Kominy wykonywane z naszych obudów zachowują wszystkich pozytywne cechy tradycyjnych instalacji ( solidność, niska bezwładność cieplna) a są dodatkowo całkowicie odporne na działanie kondensatu i uniwersalne ) Są też bardzo łatwe w montażu. Prefabrykowane obudowy typu PK-W i PK-1 wykonane z keramzyto-betonu  posiadają otwór specjalnie dobrany do wkładów ceramicznych i metalowych. Wkłady te obłożone wełną mineralną (izolacja termiczna) wpuszcza się z góry w otwór obudowy PK-W lub PK-1.
Tak przygotowany komin nadaje się zarówno do paliw płynnych (olej, gaz), jak do stałych (np. drewno do kominka).

Nasza zewnętrzna obudowa z pustaka keramzytowego PK-W i PK-1 oprócz dużej odporności ogniowej (glinka keramzytowa wypalany  w temperaturze 1200 st. jest jednym z najlepszych ognioodpornych materiałów na rynku) z powodu swojej chropowatej struktury nadaje się nadaje się bezpośrednio pod tynk i dlatego nie wymaga czasochłonnego obmurowywania cegłą, które dodatkowo zabierze nam sporo miejsca w pomieszczeniu. Dziś, gdy cena metra kw. domu waha się
w przedziale 5-8 tyś. zł/m2 stanowi to dodatkowy istotny argument.

W przypadku gdy chcemy zastosować do ogrzewania nowoczesny kocioł gazowy, tzw. turbo (z zamkniętą komorą spalania) tradycyjny  komin murowany nie nadaje się do tego zupełnie.