Kominy ceramiczne i pustaki z keramzytu
problem z wilgocią PDF Drukuj
 

W wilgotnej ścianie na skutek zmiennych temperatur rozpoczynają się procesy rozwoju grzybów. Początkowo jest to widoczne w postaci małych czarnych punkcików najczęściej w narożach ścian pod stropem i nad podłogą. Z czasem może to przerodzić się w poważniejsze formy grzybowe. Ujawnienie tego procesu maże nastąpić nawet po kilku latach użytkowania obiektu.

Aby zapobiec procesowi zawilgacania domu należy na etapie projektowania i budowy budynku zastosować takie materiały, które w łatwy sposób odprowadzą parę wodną na zewnątrz tu z pomocą przychodzi nam keramzyt i wyroby z niego wykonane.

O pozytywnych walorach tego materiału można przekonać się w bardzo prosty sposób. Wystarczy przez pustak keramzytobetonowy przelać butelkę wody. Pozostawić go na zewnątrz i obserwować jego wysychanie. Już po kilkunastu minutach widać efekty wysychania a po 2-3 godzinach pustak staje się całkowicie suchy. Próbę taką można wykonać równolegle sprawdzając inne materiały służące do budowy ściany: pustak keramzytobetonowy wysycha najprędzej. A przecież tylko suchy materiał jest dobrym izolatorem termicznym a ponadto nie powoduje rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.