Kominy ceramiczne i pustaki z keramzytu
podłoga na keramzycie PDF Drukuj
 

IZOLACJA PODŁOGI

Zastosowanie:
Do wykonywania podłóg na gruncie w piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych, garażach   oraz podkładów pod posadzki w mieszkaniach, biurach, budynkach użyteczności publicznej itp. Grubość warstwy impregnowanego keramzytu 20-30 cm.  Po wyschnięciu podłoża pod posadzkę można układać na nim wykładziny dywanowe, płytki ceramiczne, panele, parkiet itp.

izolacja podłogi

6. projektowana posadzka
5.betonowa warstwa posadzkowa gr 6 cm np. Optiroc 1000 oraz  siatka   Ø 2,5 mm, 100 x 100 mm
4. izolacja pozioma
3. szpryc cementowy grubości 0,5-1,0 cm
2. Keramzyt Optroc frakcja 10-20 mm - impregnowany
1. wyrównane podłoże gruntowe

Praktyczne wskazówki
1. Do ułożenia podłogi na keramzycie potrzebne są minimum 2 osoby
2. Warunki wykonania pracy:
 - unikanie opadów atmosferycznych aby nie dopuścić do wypłukania impregnatu z keramzytu
3. Potrzebne wyposażenie: zagęszczarka płytowa lub ubijak ręczny, packa lub czerpak do rozprowadzania szprycu, wiertarka wolnoobrotowa z mieszadłem, pojemnik 30 l, miarka do odmierzania wody
4. Podłoża, na których rozkładany jest Keramzyt muszą być wolne od warstw humusu i zgrubnie wyrównane
5. Keramzyt rozkładamy warstwą grubości do 30 cm w całym pomieszczeniu
6. Po rozłożeniu keramzytu należy go zagęścić wibratorem powierzchniowym(zagęszczarka płytowa) lub ręcznie ubijakami składającymi się z trzonka i płyty kwadratowej o wymiarach min.  45x45 cm
7. Warstwa Keramzytu Optiroc po zagęszczeniu zmniejsza swoją grubość o ok. 10%
8. Po zagęszczeniu  należy przystąpić  do wykonania warstwy wzmacniającej podłoże keramzytowe. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem rozwiązania jest wykonanie szprycu cementowego grubości 0,5-1,0 [cm] na wierzchu keramzytu, który po stwardnieniu (po około 24 h) stanowi stabilne podłoże nadające się do wykonywania następnych prac.
9. Transport ręczny (taczkami, wózkami dwukołowymi itp.) może odbywać się na zagęszczonym keramzycie i warstwie następnej jedynie po leżniach z bali drewnianych o grubości 38 [mm].
10. Kolejną warstwą jest izolacja przeciwwilgociowa np. 2x papa klejona na zakład 10 [cm] lub 2x folia łączona w sposób ciągły
11. Na izolacji przeciwwilgociowej układamy warstwę szlichty (podłoża betonowego) z betonu klasy nie niższej niż B-12,5 oraz gr. Min 5 cm np. Optiroc 1000. Podłoże można dodatkowo dozbroić siatką podłogową Optiroc lub siatka z drutu np.  Ø 2,5 mm, 100 x 100 mm, która działa przeciw skurczowo i zwiększa nośność podłoża .
12. Uwagi
a) Całe podłoże betonowe należy oddylatować obwodowo od stałych elementów takich jak np. ściany i słupy, paskiem styropianu lub wełny mineralnej grubości około 0,5 [cm].
b) Zagęszczanie powinno odbywać się obwodowo spiralnie od zewnątrz do środka pomieszczenia, kilkakrotnie po tej samej trasie.

IZOLACJA NA GRUNCIE
 podłoga na keramzycie W prawie każdym budynku jedna podłoga wykonana jest bezpośrednio na gruncie. Wykonanie izolacji keramzytowych pod posadzkę jest bardzo proste, a dodatkowo cena jest o wiele niższa od ceny tradycyjnych izolacji na styropianie czy wełnie. W przypadku podłóg na gruncie jedna warstwa wysypanego keramzytu zastępuje trzy warstwy z rozwiązania tradycyjnego. (20-25 cm warstwa keramzytu staje się jednocześnie; wyrównującą podsypką piaskową, warstwą podłoża betonowego i izolacją termiczną).
Na wyrównanym podłożu gruntowym wystarczy ułożyć warstwę keramzytu. Zagęścić ją zagęszczarką mechaniczną lub ubijarką ręczną. Od góry zaizolować przeciwwilgociowo i ułożyć szlichtę cementową pod wierzchnią posadzkę. Tego typu izolacje sprawdzają się bardzo dobrze zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym, a ostatnio coraz częściej w budynkach sakralnych.
Keramzyt na podłożu gruntowym można układać również bezpośrednio w workach 50 l. Rozwiązanie to nie wymaga zagęszczania keramzytu i znacznie skraca czas wykonania gotowego podłoża pod posadzkę. Wykonując tego typu izolację należy pamiętać aby keramzyt w workach był odpowietrzony. Efekt ten uzyskuje się rozcinając lub dziurawiąc ułożone na podłożu worki z keramzytem.
Keramzyt Optiroc na plac budowy dostarczany jest luzem samochodami samowyładowczych o ładowności do 75 m3, w workach "big-bagach" o pojemności 1,5 m3 lub 50 litrów. Kruszywo może być również podawane bezpośrednio na miejsce ułożenia specjalną pompą dmuchawą o wydajności 40 m3/h.