Kominy ceramiczne i pustaki z keramzytu
keramzyt w ogrodnictwie PDF Drukuj
 

KERAMZYT OPTIROC jest wyjątkowo dobrym materiałem do upraw roślin doniczkowych i szklarniowych. Znajduje również zastosowanie w tworzeniu przydomowych trawników i grządek kwiatowych. KERAMZYT OPTIROC używany jest do oddzielenia warstwy istniejącego gruntu od tworzonej górnej warstwy uprawnej.

Szczególne zalety:

  1. - uniemożliwia niepożądane mieszanie się dwóch typów podłoża
  2. - daje dobrą stabilność strukturalną, drenaż oraz korzystny obieg powietrza wewnątrz warstwy uprawnej
  3. - przy konstruowaniu tzw. ogrodów dachowych zwiększa stopień izolacji na skutek akumulacji ciepła.

Keramzyt dzięki porowatej strukturze powoduje łatwy przepływ wody w głąb warstwy uprawnej, przez co otrzymujemy lekką, przewiewną i łatwą w uprawie glebę.


Własności keramzytu, które decydują o jego nowoczesnym zastosowaniu:

  1. - neutralność chemiczna
  2. - porowata struktura i mała nasiąkliwość
  3. - trwałość mechaniczna i chemiczna

 
W przypadku odnawiania chemicznie zdegradowanych terenów zielonych, keramzyt jest doskonałą warstwą separującą starą ziemię od nowej. Dzięki małej nasiąkliwości nie dopuszcza do przepływu aktywnych substancji pomiędzy odseparowanymi warstwami. Dodatkowo, zastosowany w ten sposób keramzyt jest idealnym drenażem dla uprawianych roślin.

W nowoczesnym ogrodnictwie stosuje się keramzyt do upraw roślin w postaci mieszanki z torfem i ziemią ogrodniczą. Ziarna keramzytu powodują łatwy przepływ wody w głąb gleby, a jednocześnie intensywnie ją napowietrzają.
Mieszanka taka posiada cechę zabezpieczenia roślin przed nadmiernym ukorzenianiem się z powodu ubicia ziemi.

Warstwa keramzytu ułożona na powierzchni gleby w znacznym stopniu utrudnia odparowanie wody, a to ogranicza częstotliwość nawadniania upraw i nie dopuszcza do powstawania zaskorupienia ziemi, jednocześnie zupełnie uniemożliwia wzrost niepożądanych chwastów.
Dodatkową zaletą są walory estetyczne i dekoracyjne.